The Leadership of the Academy

TIMUR KAIRBEKOVICH SULEIMENOV

Rector of the Academy of Law Enforcement Agencies under the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan

Timur Kairbekovich Suleimenov was born on February 28, 1975 in the city of Kuibyshev, Novosibirsk region, Russian Federation.

In 1997, he graduated from the Al-Farabi Kazakh State National University.

He started his career in 1997 as an assistant prosecutor of the Almaly district of Almaty.

From 1997 to 2000, he worked in the Office of the Prosecutor’s Office of the city of Almaty, where he held the positions of senior prosecutor of the investigative department, senior assistant for supervision of compliance with the constitutional rights of citizens in criminal proceedings.

In the following years he worked as a deputy prosecutor of the Auezovsky district of Almaty, in 2002 he headed the prosecutor’s office of the Turksib district of Almaty.

Since October 2006, he worked as a deputy prosecutor of the city of Almaty, in 2008 he was appointed to the post of first deputy prosecutor of the city of Almaty.

In October 2013, he was transferred to the position of the first Deputy prosecutor of Astana.

Working in the prosecutor’s offices of the cities of Almaty and Astana, he supervised the legality of investigations in a number of particularly important and socially resonant criminal cases.

From August 2017 to May 2021, the prosecutor of the Kostanay region.

In May 2021, he was appointed rector of the Academy of Law Enforcement Agencies under the Prosecutor General’s Office.

He has a number of state and departmental awards. In November 2019, he was awarded the title of “Prosecutor’s Office of Kurmetti kyzmetkeri”. He was awarded the medal “Eren enbegi usin”, medals “Minsiz kyzmeti usin” of the III, II, I degree, badges “Prosecutor’s Office of Ozata” of the II degree.

For exemplary performance of official duty, strengthening of the rule of law and public order in the country, he was awarded the Order of “Aibyn” II degree by the Decree of the President of the Republic of Kazakhstan.

By the decision of the Chairman of the Coordinating Council of Prosecutors General of the Commonwealth of Independent States, he was awarded the medal “25 years of the CIS CSGP”.

By the Decree of the President of the Republic of May 4, 2020, Timur Kairbekovich Suleimenov was awarded the class rank-State Adviser of Justice of the 3rd class.

 

SEITENOV KALIOLLA KABAYEVICH

First Vice-Rector of the Academy of Law Enforcement Agencies under the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan

Kaliolla Kabayevich was born on November 27, 1967 in the Akmola region.

He graduated from the Higher Investigative School of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation (Volgograd Law Institute of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation).

In different years, he worked in the forensic unit of the Department of Internal Affairs of the Akmola region, the Investigative Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Kazakhstan.

From 2001 to 2019, he was engaged in scientific and pedagogical activities. He was the dean, vice-rector, head of research projects and advanced training on forensic examination of KazGUU.

Since July 2019, he has held the position of professor of the Department of General Legal Disciplines of the Institute of Postgraduate Education of the Academy of Law Enforcement Agencies under the Prosecutor General’s Office.

Since March 2021 – the first vice-rector of the Academy of Law Enforcement Agencies under the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan.

Doctor of Law, Professor.

Author of more than 150 scientific papers, including textbooks, teaching aids, methodological recommendations and scientific articles.

He is one of the authoritative experts in the field of criminal procedure, criminalistics and forensic examination, operational and investigative activities.

 

ESHIMOV MARALBEK AKYLBEKOVICH

Vice-Rector of the Law Enforcement Academy under the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan

He was born on November 10, 1973 in the Zhaksy district of Akmola region.

He graduated from Kostanay State University named after A. Baitursynov, specialty jurisprudence (1994-1998).

Passed military service in the Armed Forces of the Republic of Kazakhstan (1991-1993)

He began his labor activity as an electrician of the security department at the Zhaksy district police department of the Akmola region (1990-1991, 1993-1994).

After completing his studies, he entered the service in the prosecutor’s office of the Kostanay region, where he worked in various positions from 1998 to 2005.

In 2005-2012, he served in the Prosecutor General’s Office, where he consistently held positions from the prosecutor of the department to the head of the Organizational and Analytical Department of the Department of Personnel Work.

From October 2012 to September 2018 – Head of the Regional Transport Directorate of the Committee on Legal Statistics and Special Accounts of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan.

From September 2018 to March 2019 – Head of the Office of the Committee on Legal Statistics and Special Records of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan for Astana city.

Since March 2019 – Vice-Rector of the Law Enforcement Academy.

The class rank is a senior counselor of justice.

Has a number of departmental and jubilee awards.

Married. Has 3 children.

 

SHUSHIKOVA GULNAR KARBAEVNA

Vice-Rector, Director of the Interdepartmental Research Institute of the Law Enforcement Academy under the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan

Gulnar Karbaevna was born on January 11, 1978 in the village of Ainabulak, Zhanaarkinsky District, Karaganda Region.

She graduated from Karaganda State University named after E.A. Buketova in the specialty of jurisprudence, magistracy in the JSC “Financial Academy” in the specialty of economics and business.

She began her career in 1999 as a court clerk at the Karaganda regional court.

Since 2000 she worked as an assistant prosecutor of the Oktyabrsky district of Karaganda city.
From January 2001 to July 2001 – Assistant Prosecutor of the Soviet District, Kazybek Bi District, Karaganda City.

From July 2001 to March 2004 – the prosecutor of the Office for the Supervision of the Legality of Judgments in Civil Cases of the Prosecutor’s Office of the Karaganda region.

From March 2004 to April 2008, she worked as a prosecutor at the Office for Supervision over the Legality of Judicial Decisions and Enforcement Proceedings for Administrative and Civil Cases of the Prosecutor’s Office of the Karaganda region, then of Astana city.

From April 2008 to May 2009, the prosecutor, senior prosecutor of the Office of the Department of personnel work and internal security of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan.

From May 2009 to June 2013, Senior Assistant to the Prosecutor General of the Republic of Kazakhstan of the Organization and Inspection Administration of the Office of the Prosecutor General of the Republic of Kazakhstan.

From June 2013 to September 2015, Head of the Organization and Control Department of the Office of the Prosecutor General of the Republic of Kazakhstan.

Since September 2015, Deputy Head of the Personnel Department of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan.

From August to November 2018, Head of the Personnel Development Department of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan.

Since November 2018, Vice-Rector of the Law Enforcement Academy.

Since January 2018, Vice-Rector, Director of the Interdepartmental Research Institute of the Law Enforcement Academy.

 

KHASSENOV YERULAN MURZAGALIEVICH

Head of the Administration of the Law Enforcement Academy under the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan

He was born on 10 April 1978 in the city of Karaganda.

In 1999, he graduated from the E.A. Buketov Karaganda State University, having received the diploma of the lawyer on a specialty “International Law”.

In January 2000, he joined the prosecution service of the Karaganda region, where he worked in various positions until February 2004.

From February 2004 to January 2005, he worked in the Committee on Legal Statistics and Special Records on the positions such as senior prosecutor, head of the Organizational and Control division, deputy head of the Organizational and Personnel Work Department.

From January 2005 to May 2009, he held the posts of senior prosecutor of the division, department of the Department for Supervision of the Legality of Operational Investigative Activities.

From May 2009 to May 2011, he served as a senior assistant of the Prosecutor General of the Republic of Kazakhstan (Organizational and Inspection Department of the GP Administration).

From May 2011 to October 2012 – Head of the Situation Center of the Information and Analytical Department of the Administration of the Prosecutor General’s Office.

From October 2012 to September 2016 – head of the Information and Analytical Department of the Administration of the Prosecutor General’s Office.

In September 2016, he was appointed as head of the Administration of the Law Enforcement Academy under the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan.

Class rank – Senior Counselor of Justice.

Master of economics and business.

He is married and has three children.